Lins

IMG_1046-800

Dieviņš deva labus laikus,
Liniem labas pakuliņas;
Dieviņš deva gudru vīru
Vīram gudru padomiņu.

Katrai nācijai ir savi īpaši līdzekļi, lai pāragri nenovecotu, lai nesaslimtu ar sirds slimībām vai vēzi. Japāņiem tās ir jūras aļģes, ķīniešiem – rīss, afrikāņiem -papaija un ananass, skandināviem – dziļūdens zivis, frančiem – sarkanvīns. Arī latviešiem ir savs brīnumlīdzeklis – tie ir lini.
Sējas lina izcelsme nav precīzi zināma. Uzskata, ka tas varējis veidoties no Vidusjūras reģionā savvaļā augošā šaurlapu lina (L. angustifolium). Iespējams, sugas attīstība notika divos virzienos, ko noteica ģeogrāfiski apstākļi. Tā pašās senākās pirmsējumu vietās Turcijā, Ēģiptē, Alžīrijā, Tunisijā, Spānijā, Itālijā un Grieķijā radās auduma gatavošanai derīgais garšķiedras lins. Pavisam pasaulē ir apmēram 200 dažādu linu šķirņu. Linu audumi tiek izmantoti jau daudzus tūkstošus gadu. Linu audumos, piemēram, tika ietītas ēģiptiešu mūmijas, jo šis audums tika uzskatīts par gaismas, tīrības un pārticības simbolu. Latvijā linu sēklas atrodamas jau agrā dzelzs laikmeta izrakumos Kivtu apmetnē. Lini audzēti jau agrāk. Lins neiziet no modes gadsimtiem. Interese par to atsevišķos periodos gan palielinās, gan samazinās. Pēdējo gadu laikā lins kļūst aizvien populārāks gan Latvijā, gan ārzemēs, par to liecina pēdējo desmit gadu laikā pārdošanas apjomu pieaugums Eiropā vairākās reizēs.
Lina audumam piemīt spēcīga enerģija, kas aizsargā no depresijas un ir ļoti ieteicams topošajām māmiņām. Tas tiek augstu novērtēts tā izturības, vēsuma un patīkamā izskata dēļ. Linu audumam ir augsta absorbēšanas spēja, kā arī liela siltuma vadītspēja, lina audums ir noturīgs pret baktērijām, sēnītēm un neizraisa alerģiskas reakcijas.
Ja sapnī Tu strādā ar liniem, tad Tev gaidāma liela veiksme, bet ja Tu dzīvē velkā lina apģērbu un guli lina veļā, tad Tevi gaida laba veselība un laime.

Kopšana:
Linu izstrādājumi ir viegli kopjami – drīkst mazgāt jebkurā temperatūrā, drīkst vārīt, ātri žūst, drīkst gludināt jebkurā temperatūrā, tomēr pēc mazgāšanas ir jāgludina mitrs audums.
1. Drīkst mazgāt veļas mašīnā, maksimālā ūdens temperatūra 95°C (baltai veļai)
2. Drīkst mazgāt veļas mašīnā, maksimālā ūdens temperatūra 60°C (krāsainai veļai)
3. Drīkst mazgāt veļas mašīnā, maksimālā ūdens temperatūra 40°C (tumšai veļai)
4. Gludināšanas temperatūra ļoti augsta- līdz 220°C
5. Neiesakām izgriezt lina audumu pie lieliem apgriezieniem. Optimāli 600 centrifūgas apgriezieni minūtē
6. Drīkst balināt tikai ar hloru saturošiem balinātājiem (labāk iedarbojas)
7. Drīkst ķīmiski tīrīt